Skip to main content

Merhabalar,

Bu yazımda analog fotoğraf dünyasında hatrı sayılı bir yer edinmiş olan Contax fotoğraf makinelerini inceleyeceğim. Şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse ben Contax fotoğraf makinesi kullanmadım. Bu yüzden bir tecrübem maalesef yok. (Bende ki Contax AX modelinin maalesef perdesi bozuk. Yapabilecek bir usta tanıyorsanız lütfen mesaj atın. 🙂 )

Contax ismi ile üretilen bir çok fotoğraf makinesi vardır. Gönül ister ki hepsini inceleyelim. Fakat maalesef bu yazımda sadece 35mm SLR fotoğraf makinelerini inceleyeceğim. Contax 35 mm SLR fotoğraf makinesi 15 farklı model olarak üretilmiştir. Bu modeller hakkında bir kısa bilgi verelim ve hemen Contax kullanımına geçelim. 🙂

Contax 35 mm SLR Modelleri:

 • Contax RTS

Contax RTS modeli 1974 yılında üretilmiştir. Bu modelinde elektronik kontrollü deklanşör vardır. Sabit pentaprizma’lıdır.

contax-rst3-kullanimi

 • Contax 139 Q

Contax 137 Q fotoğraf makinesi 1979 yılında üretilmiştir. Bu modelinde diyafram öncelikli mod bulunmaktadır. 1/100sn flaş senkronizasyonu vardır. TTL flaş ölçümü vardır.

contax-139Q-kullanimi

 • Contax 137 MD

Contax 137 MD fotoğraf makinesi 1980 yılında üretilmiştir. Bu modelinde diyafram öncelikli mod bulunmaktadır. Motorlu film sarması vardır. Saniyede 2-3 kare çekebilmektedir.

contax-137-MD-kullanimi

 • Contax 137 MA

Contax 137 MA fotoğraf makinesi 1981 yılında üretilmiştir. Bu model de diyafram öncelikli mod ve manuel mod vardır.

contax-137ma-kullanimi

 • Contax RTS II 

Contax RTS II fotoğraf makinesi 1982 yılında üretilmiştir. Bu modelinde Titanyum deklanşör kullanılmıştır. TTL flaş ölçümü vardır.

contax-RTS-II-kullanimi

 • Contax 159 MM

Contax 159 MM fotoğraf makinesi 1984 yılında üretilmiştir. “P” ve diyaram öncelikli mod getirirmiştir. Perde hızı 1/4000sn’ye çıkmıştır. X-Senkronizasyonu 1/250sn’dir. AA Bayonet geliştirilmiştir.

contax-159MMkullanimi

 • Contax 167 MT

Contax 167 MT fotoğraf makinesi 1986 yılında üretilmiştir. Bu modelinde “P”, enstantane öncelikli, diyafram öncelikli ve manuel mod getirirmiştir. Spot ölçümü ve AE lock eklenmiştir.

contax-167-MT-1Mkullanimi

 • Contax RTS III

Contax RTS III fotoğraf makinesi 1990 yılında üretilmiştir. TTL spot flaş ölçümü eklenmiştir.  Ekstra olarak vizör baktığınız zaman lensin gördüğü alanı %100 olarak görebilmektedir.

contax-RTS-III-kullanimi

 • Contax ST

Contax ST fotoğraf makinesi 1992 yılında üretilmiştir. Perde hızı 1/6000sn çıkartılmıştır. 1/200 hızında ise X-senkronizasyon vardır. Ölçüm modu olarak merkez ağırlıklı ve spot ölçüm vardır.

contax-st-kullanimi

 • Contax S2

Contax S2 fotoğraf makinesi 1992 yılında üretilmiştir. 1/4000sn mekanik perde hızı vardır. Spot ölçüm modu vardor fakat TTL flaş ölçüm modu yoktur.

contax-s2-kullanimi

 • Contax S2b

Contax S2b fotoğraf makinesi 1994 yılında üretilmişir. 1/4000sn mekanik deklanşör hızı vardır. Bu modelinde de TTL flaş ölçüm modu yoktur.

contax-S2b-kullanimi

 • Contax RX

Contax RX fotoğraf makinesi 1994 yılında üretilmiştir. Yardım sistemli odaklama vardır.

contax-rx-kullanimi

 • Contax AX

Canon AX fotoğraf makinesi 1996 yılında üretilmiştir. Film düzlemi üzerinde hareketli otofocus özelliği vardır.

contax-ax-kullanimi

 • Contax Aria

Contax Aria fotoğraf makinesi 1998 yılında üretilmiştir. Matriks ölçümlemesi vardır.

contax-aria-kullanimi

 • Contax RX II

Contax RX II fotoğraf makinesi 2002 yılında üretilmiştir. RX fotoğraf makinesinin basit hali diyebiliriz.Yardım sistemi odaklama yoktur.

contax-RTS II-kullanimi

Contax AX Fotoğraf Makinesini Tanıyalım

Contax AX fotoğraf makinesin de otomatik focus özelliği vardır. Buna yazımın ilerleyen kısımlarında detaylıca anlayacağım. 🙂

Şunu da belirteyim serinin tek body’sin de auto focus özelliği olan fotoğraf makinesidir. (Şimdi bir daha araştırdım da bu şekilde auto focus yapan tek fotoğraf makinesi diyebilirim.) Çok ilginç yahu

Beni en çok heyecanlandıran özelliği body üzerinde auto focus’un olması. Ciddi ciddi çok garip. Lensi body’ye taktıktan sonra lensin üzerinden netleme yapmanıza gerek yok. Makine kendisi hallediyor. 🙂 Yuhhhh

Şöyle bir videomuz da var.

Contax AX Shutter Sound:

contax--kullanimi-1-

contax--kullanimi-3-

contax--kullanimi-4-

Contax AX Fotoğraf Makinesi Açma/Kapatma

Contax AX fotoğraf aşağıdaki görsel de olduğu zaman kapalı konumdadır. Bunun haricinde ON konumuna getirdiğiniz de açıktır. Kısaca şöyle deniliyor. On/Off/AEL (AE LOCK) ayarlanan yerde kırmızı bir nokta var. Bu nokta göründüğü zaman makine açık, görünmediği zaman kapalı konumdadır.

contax--kullanimi-13-

Contax AX Fotoğraf Makinesine Film Nasıl Takılır?

Contax AX fotoğraf makinesine film takmak çok basittir. Arka kapağı açtıktan sonra film yerine takıyorsunuz ve arka kapağı kapatıyorsunuz. Contax AX otomatik algılayacak ve üst ekranda film simgesi görünecektir.

contax--kullanimi-5-

Contax AX Fotoğraf Makinesi Poz Sayısı

Contax AX in poz sayısı body’nin üst kısmında bulunan ekrandan görebilirsiniz.

contax--kullanimi-6-

Contax AX Fotoğraf Makinesi Mod Ayarları:

Contax AX fotoğrafa makinesi çekim modları arasında geçiş yapmak için öncelikle, mod kilidi kaldırma düğmesine basılı tutmanız gerekmektedir. Bu şekilde modlar arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

contax--kullanimi-7-

Contax AX Fotoğraf Makinesi ISO/ASA Ayarlama:

Öncelikle iso-asa’yı ayarlayalım. Iso/Asa aldığımız filme göre değişmekte. Bu yüzden lütfen filminizin üstünde yazan iso değerine dikkat ediniz.

zenit-kullanimi-6-

Modlar arasında ISO yere getirdiğimiz zaman body’nin üst kısmında bulunan lcd panelden iso ayarlarını değiştirebilirsiniz.

contax--kullanimi-10-

Contax AX Fotoğraf Makinesi Enstantane Ayarlama

Contax AX fotoğraf makinesinde enstantane ayarlamak çok basittir. Body’nin üzerinde bulunan çark yardımı ile istediğiniz değeri kolaylık ile ayarlayabilirsiniz.

contax--kullanimi-11-

Contax AX Fotoğraf Makinesi Diyafram Ayarlama

Diğer analog fotoğraf makinelerinde olduğu gibi lens üzerinden ayarlayabilirsiniz. Eğer isterseniz bırakın bu ayarı da fotoğrafa makinesi yapsın. 🙂

Contax AX Fotoğraf Makinesi Netleme Modları

Contax AX fotoğraf makinesin de netleme modları vardır. Bunlar:

 • Macro (Makro)
 • MF (Manuel Focus)
 • SAF (Single Autofocus Shooting)
 • CAF (Continous Autofocus Shooting)

contax--kullanimi-8-

Çekeceğiniz şeylere göre bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Contax AX Fotoğraf Makinesi Perde Modları

Contax AX fotoğraf makinesinin perde modları bodynin üst kısmından yapılmaktadır. Bu çarkı biraz yukarıya çekerek çevirmeniz yeterlidir.

 • S (Singlle-Frame Shooting)
 • CH – CL (Continuous Shooting)
 • Self Timer
 • Multi Exposure Shooting

contax--kullanimi-12-

Contax AX Fotoğraf Makinesi AFL Özelliği ve Netleme

Contax AX’in body’nin arka kısmında odaklama düğmesi ve afl vardır.

contax--kullanimi-14-

Contax AX Fotoğraf Makinesi Ölçüm Modları

Contax AX fotoğraf makinesi ölçüm modları objektif takılan yerin hemen yanından ayarlanmaktadır.

contax--kullanimi-16-jpg

Contax AX Fotoğraf Makinesi Kullanımı:

Contax AX fotoğraf makinesi çok farklı bir özellik ile donatılmıştır. Bu da body üzerinde otomatik netleme özelliğinin olması. Bunun avantajı aynı AF’si olan bir lens kullanır gibi deklanşöre yarım bastığınızda veya body üzerinde af düğmesine bastığınızda lens üzerinden focus’u hiç oynamadan direkt body üzerinde netleme yapmaktadır. Şu ana kadar böyle çalışan başka fotoğraf makinesi görmedim ben. Contax AX fotoğraf makinesinin bir çok mod’u var. İsterseniz bütün ayarları makineye bırakabilirsiniz. İsterseniz diyafram öncelikli, enstantane öncelikli veya manuel kullanabilirsiniz. Benim dezavantaj olarak gördüğüm tek özelliği ağır olması.

Contax AX Fotoğraf Makinesi Filmini Nasıl Çıkartılır?

Contax AX fotoğraf makinesinde filmi sarmak için aşağıda gördüğünüz çentiği, ortasındaki düğmesine basarak ok yönünde çevirmeniz yeterlidir. Makine otomatik olarak saracaktır.

contax--kullanimi-15-

Analog fotoğrafçılık hakkında yazdığım diğer yazılara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şunu da yazsan iyi olur,  şu bilgiyi yanlış biliyorsun veya bir daha ki yazında şunu anlatsana demek için lütfen yorum yapın, mesaj atın veya e-mail atın. Ulaşın yani bana. (iletisim@muhammedmulbay.com)

Yanlış yanlış olarak kalmasın :)

Bu arada:

Siz de fotoğraf makinenizi yollayın veya gelin tanışalım fotoğraf makineniz hakkında tanıtım yazısı yazalım. :)

Flickr hesabım için: Tıkla

Daha da dip not:

Contax AX fotoğraf makinesi tamir edebilecek birisi tanıyorsanız lütfen benim ile iletişime geçin.

Düzenleme. (Arkadaşlar tamir edebilecek bir yer bulamadım yurtdışında yaşayan bir arkadaşıma hediye olarak verdim makineyi. )

mym

4 Comments

Leave a Reply