Skip to main content

Merhabalar,

Bu yazımda Yashica FX serisi fotoğraf makinelerini inceleyeceğim. Genel olarak Yashica FX serisinde üretilen fotoğraf makineleri sağlam fotoğraf makinelerdir. Çelik perde kullanılmıştır. Enstantane değerinin genellikle 1/2000 sn’ye çıkması da ayrı bir artısıdır. Yashica FX serisi hem analog fotoğraf çekmeye yeni başlamış kitleleri hem de ileri seviye fotoğraf çeken kişilere hitap etmektedir. Yashica FX serisinden bir fotoğraf makinesini elime aldığım zaman en çok dikkatimi hafifliği çekti.

Yashica’nın ürettiği bir çok fotoğraf makinesi vardır. Gönül ister ki hepsini inceleyelim. Fakat maalesef bu yazımda sadece 35mm SLR fotoğraf makinesi olan Yashica FX-3 Super 2000 fotoğraf makinesini inceleyeceğim. Benzer tasarımlarda olduğu için Yashica FX serisinde üretilen fotoğraf makineleri birbirlerine benzerlik gösterecektir.  Bu modeller hakkında bir kısa bilgi verelim ve hemen Yashica FX kullanımına geçelim.

:)

Yashica FX Serisi:

 • FX-1

Yashica FX-1 fotoğraf makinesi 1975 yılında üretilmeye başlanmıştır. Yashica’nın çıkardığı ilk yashica/cantax lens bayonetli bodysi olmuştur. Perde hızı en yüksek 1/1000 sn’ye çıkabilmektedir. Pil yeri film geri sarma kolunun içindedir.

yashica-fx1-kullanimi--

 • FX-2

Yashica FX-2 fotoğraf makinesi 1976 yılında üretilmeye başlanmıştır.  Yashica FX-2 fotoğraf makinesinin body üzerinde diyafram önizleme düğmesi vardır. En yüksek perde hızı 1/1000sn’dir.

yashica-fx2-kullanimi--

 • FX-3

Yashica FX-3 fotoğraf makinesi 1979 yılında üretilmiştir. Çok popüler olan bir modeldir. En hızlı perde hızı diğer modellerinde olduğu gibi 1/1000 sn’dir. Yashica FX-3 sadece siyah renk üretilmiştir.

yashica-fx3super2000-kullanimi--

 • FX-3 Super

Yashica FX-3 Super 1984 yılında üretilmiştir. Yashica FX-3 modelinin bir üst modelidir.

yashica-fx3super2000-kullanimi--

 • FX-3 Super 2000

Yashica FX-3 Super 2000 modeli 1986 yılında üretilmiştir. Yashica FX-3 Super modelinin üst modelidir. Bu modelinde en yüksek perde hızı 1/2000 sn’ye çıkartılmıştır.

yashica-fx3super2000-kullanimi--.jpg

 • FX-7

Yashica FX-7 1979 yılında Yashica FX-3 modelinin krom versiyonu olarak üretilmiştir. Yashica FX-3 modeli ile benzer özelliklere sahiptir.

yashica-fx7-kullanimi--

 • FX-7 Super

yashica-fx7super-kullanimi--

 

 • FX-8 (Sadece Çin)

 • FX-70

yashica-fx70-kullanimi--

 • FX-80 (Sadece Çin)

 • FX-103

yashica-103program-kullanimi--

 • FX-800 Super (Sadece Çin)

 • FX-A (1400 adetten az üretilmiştir. Sadece ABD ve Avrupa)

Yashica FX-A fotoğraf makinesi 1982 yılında üretilmeye başlanmıştır. Yashica FX-103 modeli ile benzer özelliklere sahiptir.

yashica-FX-A-kullanimi-0-

 • FX-D

yashica-fx-d-kullanimi--

 • FX-D SE

 

Yashica FX -3 Super 2000 Fotoğraf Makinesini Tanıyalım

Yashica FX-3 Super 2000 fotoğraf makinesi son derece sade tasarlanmış bir fotoğraf makinesidir. Diğer analog fotoğraf makinelerinden hafif yapılmış bir seridir. Bu yüzden üst ve kısmı sert plastiktan yapılmıştır.

yashica-fx-kullanimi-0-

 Yashica FX fotoğraf makinesinin üsten görüntüsü aşağıdaki gibidir.

yashica-fx-kullanimi-1-

Yashica FX fotoğraf makinesin de diğer makineler de alıştığımız film hafıza cebi bulunmamaktadır.

yashica-fx-kullanimi-2-

Yashica FX Fotoğraf Makinesine Film Nasıl Takılır?

Yashica FX fotoğraf makinesinin arka kapağı film geri sarma kolu yardımı ile açılmakta. Bu kolu yukarıya doğru çektikten sonra filminizi takabilirsiniz.

yashica-fx-kullanimi-3-

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Poz Sayısı

Yashica FX fotoğraf makinesinin poz sayısı film sarma kolu ile deklanşör arasındadır.

yashica-fx-kullanimi-6-

Yashica FX Fotoğraf Makinesi ISO/ASA Ayarlama:

Öncelikle iso-asa’yı ayarlayalım. Iso/Asa aldığımız filme göre değişmekte. Bu yüzden lütfen filminizin üstünde yazan iso değerine dikkat ediniz.

zenit-kullanimi-6-

Yashica FX fotoğraf makinesinin asa/iso ayarını deklanşörün hemen yanında olan enstantane çarkını yukarıya çekerek ayarlayabilirsiniz.

yashica-fx-kullanimi-5-

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Enstantane Ayarlama

Yashica FX fotoğraf makinesi mekanik bir fotoğraf makinesidir. Sadece pozometre için pile ihtiyaç duyar onun haricinde pilsiz de çalışabilmektedir. Fotoğraf makinesinin mekanik olarak 1sn ile 1/2000sn arasında enstantane değerleri vardır. Çarkı çevirerek bunlar arasında kolaylık ile geçiş sağlayabilirsiniz.

yashica-fx-kullanimi-4-

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Diyafram Ayarlama

Diğer analog fotoğraf makinelerinde olduğu gibi diyafram lens üzerinden ayarlanmaktadır.

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Pozometresi

Yashica FX fotoğraf makinesinin pozometresi deklanşöre yarım basınca aktif olmaktadır. Deklanşöre yarım bastığınız zaman vizörün içinde aşağıdaki gibi değerler görürsünüz.

yashica-fx-kullanimi-9-

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Zamanlayıcısı(Self timer) Nasıl Çalışır?

Body’Nin ön kısmında bulunan self timer düğmesini aşağıya doğru çekiyoruz ve deklanşöre basmamız yeterli. Yaklaşık 10 sn sonra otomatik olarak ayarladığınız ayarlarda fotoğraf çekecektir.

yashica-fx-kullanimi-7-

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Kullanımı:

Yashica FX fotoğraf makinesi hafif ve güvenilir bir fotoğraf makinesidir. Çelik perdesi yardımı ile sizi kolay kolay yarı yolda bırakmaz. Pil olmadan da çalışabilen bir fotoğraf makinesidir. Fotoğraf makinesinin maalesef bir çekim modları yoktur.  Yashica FX fotoğraf makinesini manuel mod da kullanmanız gerekmektedir.

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Çoklu Pozlama Yapılır mı?

Hemen hemen büyün fotoğraf makinelerinde çoklu pozlama yapılır. Fakat bazıları kolay bazıları zordur. Yashica FX serisinde çoklu pozlama biraz zordur. Ekstra bir düğmesi bulunmamaktadır.Bunun için body nin alt kısmından düğmeye basıp, film sarma kolu yardımı ile filmi sarmanız gerekmektedir. Fakat bu sırada poz sayıcı geriye gitmemektedir. İşte bu zor.

Yashica FX Fotoğraf Makinesi Filmini Nasıl Çıkartılır?

yashica-fx-kullanimi-8-

Body nin alt kısmında bulunan düğmeye basıyoruz ve film geri sarma kolu yardımı ile filmi sarıyoruz. Film geri sarma kolu biraz kolaylayınca filmi çıkartabilirsiniz artık.

Bu güzel fotoğraf makinesinin sahibi olan hanım hanımcık Burçin’e teşekkür ederim.

Burçin’nin Yashica FX fotoğraf makinesi ile çektiği güzel fotoğrafları paylaşmak istiyorum:

yashica-fx-Burcin-sahin-2- yashica-fx-Burcin-sahin-1- yashica-fx-Burcin-sahin-0- yashica-fx-Burcin-sahin-

Şunu da yazsan iyi olur veya şu bilgiyi yanlış biliyorsun demek için ulaşın bana :)

muhammedmulbay@gmail.com

Bir de diğer Analog Fotoğrafçılık yazılarımı okudunuz mu?

Son söz olarak da çektiğim fotoğrafları genellikle instagram profilimde paylaşıyorum. Lütfen buyrun:instagram

Bu arada:

Siz de fotoğraf makinenizi yollayın veya gelin tanışalım fotoğraf makineniz hakkında tanıtım yazısı yazalım. :)