Skip to main content

Merhabalar,

Bu yazımda analog fotoğraf çekmeye yeni başlayan herkesin tercih edebileceği bir fotoğraf makinesi tanıtacağım. Canon’un 2002 yılında çıkardığı otomatik odaklı slr fotoğraf makinesi Canon 300V. Canon 300V fotoğraf makinesinin enstantane hızı 30sn ile 1/2000sn arasındadır. Kendi sınıfının en hızlı otofocus özelliği ve en gelşimiş otomatik pozlaması vardır. Tabi paslanmaz çelik objektif yuvası da artılarından birisi. Makinenin üzerinde bizim dijital fotoğraf makinelerinde sıklık ile karşılaştığımız programlar var. İsterseniz enstantane ve diyafram ayarını makineye bırakabilirsiniz. Eğer isterseniz de Canon 300V modelini enstantane öncelikli mod da veya diyafram öncelikli mod da kullanabilirsiniz. Canon 300V fotoğraf makinesinde çoklu pozlama ve HDR özelliği vardır.(Ben öyle tahmin ediyorum) Fotoğraf makinesini elimize aldığımız zaman dikkatimizi ilk hafifliği ve kullanılan plastik dikkatimizi çekiyor. Onun haricinde body’de bulunan LCD’nin ışığı bile var. Daha ne olsun! Şunu da unuttum bak: 7 noktalı AF sistemi var. Hassas ve doğru pozlama için 35 noktadan ölçüm yapmakta.  12 çekim modu bulunmaktadır.(Cidden bunları kullanan var mı?) Bir de tahmin edersiniz ki pilli bir fotoğraf makinedi. Pilsiz maalesef çalışmamaktadır.

Canon 300V Fotoğraf Makinesini Tanıyalım

Canon 300V fotoğraf makinesinin zamanlayıcısı(self timer), enstantanesi ve bir çok çekim modu olması güzel şeyler. Dijital fotoğraf makinesi kullanıyormuş gibi analog fotoğraf makinesi kullanabilirsiniz. Bir de Canon EF lensler ile uyum sağlıyor olması başka avantajlarından birisidir. Açıkcası bana perde sesi çok garip geldi. Hatta oturup bir iki gün sadece perde sesini dinledim, izledim. Diğer modellerinde kullanılmamış bir mod bu modelinde kullanılmıştır. Bu mod’da “Flaş kapalı” modu. Açıkcası “P” modu ile farkını ben göremedim. Bilen birisi varsa farkını lütfen yardım etsin.

Canon 300V fotoğraf makinesi son derece sade tasarlanmış bir fotoğraf makinesidir. Genellikle bir çok ayarını fotoğraf makinesinin arka kısmında bulunan LCD panelden yapılıyor.

canon-300v-kullanimi-0-

canon-300v-kullanimi-1-

canon-300v-kullanimi-3-

canon-300v-kullanimi-2-

Canon 300V Fotoğraf Makinesine Film Nasıl Takılır?

Canon 300V fotoğraf makinesinin film sarması diğer kullandığım analog fotoğraf makinelerine göre biraz farklı. Hemen anlatayım fakat önce arka kapağı açıyoruz ve filmi takıyoruz.

canon-300v-kullanimi-4-

Daha sonra arka kapağı kapattığımız zaman Canon 300V fotoğraf makinesi, taktığımız filmin içindeki bütün filmi makinenin içine sarıyor ve film tüpünün içinde film kalmıyor. Fotoğraf çektiğiniz zaman çektiğiniz fotoğrafı film tüpünün içine sarıyor. Bunun ne gibi avantajı var diye sorarsanız. Şöyle bir avantajı var, diğer fotoğraf makinelerinde yanlışlık ile arka kapağı açtığınız zaman çektiğiniz bütün fotoğraflar yanıyor. Fakat Canon 300V de böyle bir sorun yok. Fotoğraf makinesinin arka kapağını yanlışlık ile açarsanız sadece çekmediğiniz fotoğraflar yanar. Çektiğiniz fotoğraflar film tüpünün içinde olduğu için yanmaz.

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Poz Sayısı

Canon 300V fotoğraf makinesinde kalan poz sayısını ekranda görebilirsiniz. Fotoğraf makinesi kapalı konumda bile olsa poz sayısı görünmektedir.

canon-300v-kullanimi-5-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi LCD Paneli:

canon-300v-kullanimi-6-

Canon 300V fotoğraf makinesinin ayarları arasında dolaşmak için body’nin üzerinde bulunan FUNC. düğmesine basmanız gerekmektedir. Aşağıda Canon 300V fotoğraf makinesi menüleri arasında geçişi görebilirsiniz.

canon-300v-kullanimi-7-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Vizörü:

canon-300v-kullanimi-16-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Kullanımı:

Canon 300V fotoğraf makinesi kullanımı diğer fotoğraf makinelerine göre çok daha basit. Fotoğraf makinesi hemen hemen her şeyi kendisi hallediyor zaten. Hatta canon EF lens takarsanız makineye netlemeyi de kendi ayarlayacaktır.(AF) Size sadece filmi takmak ve çekmek kalıyor.

Canon 300V Fotoğraf Makinesi ISO/ASA Ayarlama:

Öncelikle iso-asa’yı ayarlayalım. Iso/Asa aldığımız filme göre değişmekte. Bu yüzden lütfen filminizin üstünde yazan iso değerine dikkat ediniz.

zenit-kullanimi-6-

Canon 300V fotoğraf makinesinde asa/iso ayarını lcd panel yardımı ile yapıyoruz.

canon-300v-kullanimi-8-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Enstantane Ayarlama

Canon 300v fotoğraf makinesinde isterseniz otomatik mod’da çekim yapabilirsiniz. Bırakın makine sizin için ayarlasın. Yok ben yapacağım derseniz illaki. Canon 300v fotoğraf makinesini manuel mod’a alıyorsunuz ve ana komut kadranı yardımı ile enstantaneyi ayarlayabiliyorsunuz.

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Diyafram Ayarlama

Eğer benim gibi manuel bir lens kullanırsanız diyraframı sizin ayarlamanız gerekmektedir. Zaten otomatik mod’a aldığınız zaman sizin ayarladığınız diyafram değerine göre otomatik enstantane ayarlamaktadır.

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Kırmızı Göz Azaltma Özelliği Nasıl Aktif Olur?

canon-300v-kullanimi-9-

Canon 300V fotoğraf makinesinde kırmızı göz azaltma özelliğini LCD ekrandan ayarlayabilirsiniz. 0 ve 1 değerleri vardır. 0 değeri pasif, 1 değeri ise aktif demektir.

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Çoklu Pozlama Nasıl Yapılır?

Canon 300V pilli bir fotoğraf makinesi olduğu için çoğu işlevinde aşırı şekilde kolaylık vardır. Canon 300V de aynı poz’a 9 tane çoklu pozlama imkanı sağlayabiliyor. LCD ekrandan aşağıdaki gibi geliyorsunuz. Ana komut kadranı ile bu değeri arttırıp azaltabiliyorsunuz.

canon-300v-kullanimi-10-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi AEB Nasıl Yapılır?

AEB(Auto Exposure Bracketing) Nedir?

Hem aydınlık hem de gölge alan içeren yerlerde fotoğraf çekmek çok zordur.  Bunun için dslr fotoğraf makinelerinde AEB özelliği vardır. +- Belirlediğiniz değerlerde bir tane fotoğraf çeker ve normal değerlerde fotoğraf çeker. Sonuç olarak elimizde -1, 0, +1 pozlama olan 3 fotoğraf olur. Bu 3 fotoğrafı photoshopta üst üste atarak HDR yapmış oluruz. Bu canon 300V Fotoğraf makinesinde otomatiktir. Sadece LCD ekrandan en aşağıya geleceksiniz ve pozlama telafisini belirleyeceksiniz. Bu kadar. Artık tek film üzerine 3 fotoğraf çekecek.

canon-300v-kullanimi-15-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Çekim Modları

Canon 300V bize bir çok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan birisi de çekim modları.

canon-300v-kullanimi-11-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Zamanlayıcısı(Self timer) Nasıl Çalışır?

Canon 300V fotoğraf makinesinin zamanlayıcısı(self timer), sürekli çekim ve tekli çekim aynı yerden ayarlanmaktadır. Body’nin sol üst kısmında bir düğme bulunuyor. Düğmeye tıkladığınız zaman zamanlayıcı, sürekli çekim ve tekli seçim arasında seçim yapıyorsunuz. Bu seçimi LCD ekranda görüyorsunuz.

canon-300v-kullanimi-12-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Acil Durum Film Sarma Düğmesi Nasıl Çalışır?

Canon 300V fotoğraf makinesi pille muhtaç bir fotoğraf makinesidir. Eğer filmini bitmeden bataryası biterse filminiz ya yarım kalacaktır yada sararken yarısında kalacaktır. Pilini tekrardan taktığınız zaman fotoğraf makinesi en baştan başlayacaktır ve çektiğiniz filmi makineye saracaktır. Bu tür durumlarda çektiğiniz fotoğrafın üzerine tekrardan fotoğraf çekmemek için acil durum film sarma düğmesi yardımı ile kaldığınız yere geri dönebilirsiniz.

canon-300v-kullanimi-13-

Canon 300V Fotoğraf Makinesi Filmini Nasıl Çıkartılır?

Dediğim gibi Canon 300V fotoğraf makinesi filmi takma ve çıkarma düzeneği diğerlerine göre farklı. Siz son pozu çektikten sonra fotoğraf makinesi otomatik olarak filmi sarmaktadır. Yaşasın kolaylık 🙂

Şunu da yazsan iyi olur veya şu bilgiyi yanlış biliyorsun demek için ulaşın bana :)

muhammedmulbay@gmail.com

Bir de diğer Analog Fotoğrafçılık yazılarımı okudunuz mu?

Son söz olarak da çektiğim fotoğrafları genellikle instagram profilimde paylaşıyorum. Lütfen buyrun:instagram

 Flickr hesabım için: Tıkla

Yorum yapın yorum. Bakın ne güzel yorum eklentisi kurduk :)

Yanlış yanlış olarak kalmasın :)

Bu arada:

Siz de fotoğraf makinenizi yollayın veya gelin tanışalım fotoğraf makineniz hakkında tanıtım yazısı yazalım. :)