Skip to main content

Merhabalar,

Bu yazımda Lubitel 2 fotoğraf makinesinin kullanımı hakkında yazı yazacağım.  Bu fotoğraf makinesini kullanabilmeniz için temel seviye fotoğrafçılık bilginizin olması gerekmektedir.

Temel Fotoğrafçılık Terimlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesini Tanıyalım

USSR yapım,   orta format 6X6 roll film kullanır. 1955 ile 1980 yılları arasında üretilmiştir. Dünya’nın en yaygın TLR(Twin lens Reflex) tipi makinesidir.

Dikkat: Her fotoğraf çekiminden sonra filmi sarmayı unutmayın!

Aynı karenin üstüne defalarca çekim yapmak mümkün.  Aynı karenin üstüne çekmeyi engelleyen herhangi bir mekanizma konulmamış. Ayrıca yukarıdan bakarak kadraj ayarlamaya alışmak da biraz zaman alıyor. Gerçek görüntüyle, aynadan görünen arasında sağ-sol açısından ters bir ilişki var. Yani gerçekte sol tarafta olanlar bakaçta sağ tarafta görünüyor. Bu nedenle kadrajı ayarlamak için örneğin makineyi olması gerekenin ters yönüne çevirmek gerekiyor. Enstantane hızı 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250 ve B modu vardır. Diyafram değerleri ise f/4.5, f/5.6, f/8, f/11, f/16 ve f/22’di. Bunlar da son derece kısıtlı imkan sağlamaktadır. Normal ışık şartlarında gerçekten çok kaliteli ve güzel fotoğraflar çekebilmenize yardım eder.

Lubitel 2 fotoğraf makinesini elinize ilk aldığınız zaman dikkatinizi üzerindeki iki lensi, üstten bakılan vizörü ve kullanılan sert plastik dikkatimizi çekmektedir. Lubitel 2 fotoğraf makinesi ile normal ışık şartlarında çok kaliteli ve güzel sonuçlar alabilirsiniz fakat şartlar değiştiği zaman enstantane hızından dolayı aşırı güneşli havalarda veya karanlık havalarda çekim yapmanız zorlaşmaktadır.

Lubitel 2 fotoğraf makinesi ön yüzün de dikkatimizi çeken iki adet lens vardır. Bunların üstteki olanı vizör görevi görmekte. Alttaki lens ile direkt olarak filmin üzerine düşüyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta vizörden baktığınız ile çektiğiniz fotoğraf arasında bir fark olacaktır. Lenslerin yerlerinden dolayı. Bu farkı ortadan kaldırmak için fotoğraf çekerken lubitel 2 fotoğraf makinesini biraz yukarıya kaldırmanız.

 

lubitel-2-kullanimi-4-

Lubitel 2 fotoğraf makinesinin vizörü üstten kapaklı bir şekildedir. Öndeki kapağında ufak sevimli bir büyüteç vardır. Bu büyüteç çekeceğiniz şeyi netlemenizi kolaylaştırıyor.

lubitel-2-kullanimi-2-

 

Ufak sevimli büyütecimizi buradan inceleyebilirsiniz:

lubitel-2-kullanimi-12-

Lubitel 2 fotoğraf makinesinin yan tarafını kontrol ettiğimizde. Dikkatimizi film sarma kolu ve vizör kapakları dikkatimizi çekiyor.

lubitel-2-kullanimi-1-

Vizörü kapattığımız zaman kutuya benzemekte. Lubitel 2 fotoğraf makinesinin arka kısmı makinenin diğer kısımları gibi sade bir yapıya sahiptir.  Lubitel 2 marka fotoğraf makinesinin arka kısmında sadece film sayacı ve poz sayaç düğmesi vardır.

Lubitel 2 fotoğraf makinesinin diğer yan tarafında ise harici flaş yeri mevcuttur.

lubitel-2-kullanimi-3-

 

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesine Film Nasıl Takılır?

Öncelikle fotoğraf makinesinin arka kapağını açmanız gerekmektedir.  Lubitel 2 fotoğraf makinesi arka kapağını aşağıda gördüğünüz gibi tırnaklarını kaldırarak açabilirsiniz.

lubitel-2-kullanimi-5-

Almış olduğunuz filmi Lubitel 2 fotoğraf makinesine takabilmeniz için öncelikle Film Sarma Kolunu çekiyorsunuz ve Filmi Taktığımız Yer dışarıya doğru çıkıyor. Buraya filmimizi takıyoruz ve makinenin alt kısmındaki dişlilere filmi yerleştiriyoruz. (Görsel olarak anlatmak isterdim fakat şu anda elimde Lubitel 2 fotoğraf makinesi yok. Elim geçen ilk fırsatta görsel ile destek olacağım.)

lubitel-2-kullanimi-6-

Lubitel 2 fotoğraf makinesine nasıl film takıldığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesi Poz Sayısı:

Lubitel 2 fotoğraf makinesine filmi taktınız ve arka kapağı kapattınız. Poz sayısını ve hangi filmde olduğunuz görmek için Poz Sayaç Düğmesini çevirmeniz gerekmektedir. Çevirdiğiniz zaman hangi filmde olduğunuzu görebilirsiniz. Fotoğraf çekerken Poz Sayacı aşağıdaki görseldeki gibi “ok” olacaktır. Aksi halde “poz sayınız” gözükürken fotoğraf çekerseniz içeriye ışık girebilir ve filminiz yanabilir.

lubitel-2-kullanimi-3-

 

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesi Kullanımı:

Lubitel 2 fotoğraf makinesinde pozometre yoktur. Bu yüzden ortamda ki ışığa göre diyafram ve enstantane değerleri sizin bilmeniz gerekmektedir. Veya yanınızda bir pozometre taşıyabilirsiniz.

Lubitel 2 fotoğraf makinesi deklanşör kurmayı aşağıdaki gif’den inceleyebilirsiniz:

lubitel-2-kullanimi-11-

Lubitel 2 fotoğraf makinesi ile netlemeyi aşağıda görebilirsiniz.

lubitel-2-kullanimi-10-

Kaynak: sites.google.com/site/contraptionsinphoto/gomz-lubitel-2

 

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesi ISO/ASA Ayarlama:

Lubitel 2 fotoğraf makinesinin iso/asa ayarı yoktur.

lubitel-2-kullanimi-7-

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesi Enstantane/Diyafram Ayarlama

Lubitel 2 fotoğraf makinesinde diyafram ve enstantane ayarlamak çok basittir. Aşağıda ki lensin alt kısmında demir vardır. Bu demiri lensin etrafında çevirerek diyafram ve enstantaneyi ayarlayabiliyorsunuz. Ayarladığınız değerleri de lensin yan tarafından görebiliyorsunuz. Enstantanesi B, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250 değerleri vardır.Lensin üzerindeki kırmızı nokta o an ayarladığımız enstantane değerini gösteriyor. Diyafram 4.5, 5.6, 8, 11, 16, 22 değerleri mevcuttur. O an ayarladığımız diyafram değerini, değerlerin alt kısmında ki demir gösteriyor.

lubitel-2-kullanimi-13-

 

Aşağıda ki görselden temsili fotoğraf makinesinin diyafram ve enstantane değerlerinin nasıl ayarlandığını hareketli olarak görebilirsiniz.

lubitel-2-kullanimi-9-

Kaynak: sites.google.com/site/contraptionsinphoto/gomz-lubitel-2

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesi Zamanlayıcısı(Self timer) Nasıl Çalışır?

Lubitel 2 fotoğraf makinesinin zamanlayıcısı (Self Timer) çok kolaydır. Öncelik ile deklanşör kurma kolu yardımı ile fotoğraf makinesini fotoğraf çekmeye hazır bir hale getiriyoruz. Daha sonra lensin hemen yanında olan ufak kırmızı aparatı aşağıya doğru çekiyoruz ve otomatik çalışmaya başlıyor. Artık ne kadar zaman ayarladıysak o zaman sonra fotoğrafı çekiyor.

lubitel-2-kullanimi-13-

Lubitel 2 Fotoğraf Makinesi Filmini Nasıl Çıkartılır?

Lubitel 2 fotoğraf makinesini ile fotoğraflar çektiniz ve filminiz bitti. En sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de lubitel 2 fotoğraf makinesinda: film bittikten sonra ekstra olarak tekrardan geri sarmanız gerekmemektedir. Filminiz ile 12 poz çektikten sonra aynı şekilde ileriye doğru sarmaya devam edin. Belli bir süre sonra boşa dönecektir. Artık lubitel 2 fotoğraf makinenizin filmini çıkaratabilirsiniz.

Lubitel 2 fotoğraf makinesi konusunda ve ana noktaları belirlememde yardımcı olan Nilay Elmacıoğlu‘na teşekkür ederim. 🙂

Şunu da yazsan iyi olur veya şu bilgiyi yanlış biliyorsun demek için ulaşın bana :)

muhammedmulbay@gmail.com

Bir de diğer Analog Fotoğrafçılık yazılarımı okudunuz mu?

Son söz olarak da çektiğim fotoğrafları genellikle instagram profilimde paylaşıyorum. Lütfen buyrun:instagram

mym

6 Comments

 • Mert dedi ki:

  Incelemeleriniz teşekkürler.

 • Muhammed Mulbay dedi ki:

  Ben teşekkür ederim okuduğunuz için 🙂

 • Hasan Zafer Elcik dedi ki:

  Bu kadar detaylı olması gerçekten çok güzel olmuş. Ben zamanında az kurcalamamıştım.

 • Muhammed Mulbay dedi ki:

  Elimden geldiği kadarıyla diğer analog fotoğraf makineleri içinde yazmayı planlıyorum. 🙂

 • Ebuscu dedi ki:

  Gerçekten çok yardımcı oldu bana teşekkür ederim 🙂 harici flaş kısmının ne işe yaradığını bir türlü anlayamamıştım.

 • Muhammed Mulbay dedi ki:

  Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 🙂

Leave a Reply