Skip to main content

Merhabalar,

Bugün rangefinder türü fotoğraf makinelerin efsanesi olan FED serisinden bulunan FED 5 fotoğraf makinesinin tanıtımını yapacağım. FED fotoğraf makinesinin ismi kurucusu olan Felix Edmundovich Dzerzhinsky isminin baş harflerinden gelmektedir. Genel amaçları Leica firmasının ürettiği fotoğraf makinesi kalitesinde bir fotoğraf makinesi üretmektir.  Bu bir nebzede olsa Leica fotoğraf makinelerinin benzerlerini yapmaları onların kısa bir sürede tanınan bir marka olmasına ön ayak olmuştur. Çünkü ilk zamanlarda yaptıkları fotoğraf makineleri gerçekten Leica’nın ürettiği fotoğraf makinelerini çok benzemektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi Leica ve Fed fotoğraf makinesi benzerliği:

Fotoğraf: Garrett Allen

fed-leica-benzerligi

Gördüğünüz gibi Leica ve Fed fotoğraf makineleri birbirine çok benzemektedir.

Gönül ister ki FED fotoğraf makinesinin ürettiği bütün fotoğraf makinelerini inceleyelim. Fakat bu yazıyı bile 1 ayda yazdığımı düşünürsek. 🙂

FED fotoğraf makinesi bir çok kaliteli fotoğraf makinesi üretmiştir. Temel amaçları Leica fotoğraf makinelerinin benzerlerini yapmak olsa da gerçekten çok kaliteli fotoğraf makineleri yapmışlardır. Kullanılan malzemenin kalitesinden tutun sizi yarı yolda bırakmayan ve komple mekanik olan iç aksama kadar. FED firması rangefinder fotoğraf makinelerinden tutun stereo fotoğraf makinesine kadar bir çok çeşitte fotoğraf makinesi üretmiştir. Daha fazla uzatmayalım. Buyrun.

(Ha ha bir dakika. Bir da aramızda kalsın çok güzel netleme ayarı var, bir de diopter ayarı var. Ama şimdi konumuz o değil. Birazdan onları detaylı bir şekilde anlatacağım.)

FED Serisi:

 • FED NKVD

Fed NKVD 1934 yılında üretilmeye başlanmıştır. Genellikle FED NKVD, FED-S ve FED-1 olarak da bilinir. FED Original ismi altında 14 farklı tip makine üretilmiştir.

FED-1a-fedoriginal-kullanimi

 • FED-2

FED 2 fotoğraf makinesi 1955 ile 1970 yılları arasında üretilmiştir. FED-1 fotoğraf makinesinden farklı bir tasarıma sahiptir. 12 farklı tip ve 17 farklı alt türü üretilmiştir.

FED-2-kullanimi

 • FED-3

FED-3 fotoğraf makinesi 1961 ile 1979 yılları arasında üretilmiştir. Klasik Leica’dan esinlenerek üretilmiştir. 4 farklı model üretilmiştir. Bunlar FED-3A – FED-3B – FED-3L – FED3L/D dir.

 

FED-3-kullanimi

 • FED-4

FED-4 fotoğraf makinesi 1964 ile 1980 yılları arasında üretilmiştir. Selenyum pozometre eklenmiştir. 6 farklı tür ve 10 farklı alt tür üretilmiştir.

FED-4-kullanimi

 • FED-5

FED-5 fotoğraf makinesi 1977 yılından 1996 yılına kadar üretilmiştir. 7 farklı türü ve 10 alt farklı türü vardır.

FED-5-kullanimi

 • FED-5s

FED-5S 1977 ile 1996 yılları arasında üretilmiştir. 4 farklı türü ve 2 alt tür olarak üretilmiştir.

FED-5s-kullanimi

 • FED-5v

FED-5V 1975 ile 1996 yılları arasında üretilmiştir. FED 3 ve FED 5 modeline çok benzemektedir. Fakat pozometresi yoktur.

FED-5v-kullanimi

 • FED-6 TTL

FED-6 TTL 2000 yılında üretilmeye başlanmıştır. Ptototip olarak kalmıştır. Elektronik deklanşörü vardır.FED-6ttl-kullanimi

 • TSVVS

TSVV fotoğğraf makinesi  1949-1950 yılları arasında 1000 adetten daha az üretilmiştir.

FED-tsvvs-kullanimi

 • Zarya (no rangefinder)

Zarya fotoğraf makinesi 1959-1961 yılları arasında üretilmiştir.

FED-zarya-kullanimi

FED 5 Fotoğraf Makinesini Tanıyalım

Fed 5 fotoğraf makinesi rangefinder bir fotoğraf makinesidir. Yani vizör objektiften bağımsız çalışmaktadır. Fed 5 fotoğraf makinesinin diğer rangefinder fotoğraf makinelerine göre netlemesi biraz daha gelişmiş. Fed 5 fotoğraf makinesin de selenyum pozometre vardır.

Fed 5 fotoğraf makinesinin ön yüzü aşağıdaki gibidir.

FED-5-kullanimi-0-FED-5-kullanimi-1-FED-5-kullanimi-2-FED-5-kullanimi-3-

FED 5 Fotoğraf Makinesine Film Nasıl Takılır?

Fed 5 fotoğraf makinesine film takmak diğer makinelerden biraz farklı. Öncelikle body’nin alt kısmında bulunan arka kapak kilitlerini açmanız gerekmektedir.

FED-5-kullanimi-5-

Arka kapağı açma kilitlerini açtıktan sonra arka kısmı yukarıda okların gösterdiği gibi dışarıya doğru ittiriyorsunuz ve arka kapak çıkıyor.

FED-5-kullanimi-4-

FED 5 Fotoğraf Makinesi Poz Sayısı

Fed 5 fotoğraf makinesi poz sayısı deklanşörün hemen üstündedir.

FED-5-kullanimi-6-

FED 5 Fotoğraf Makinesi ISO/ASA Ayarlama:

Fed 5 fotoğraf makinesinde iso/asa ayarı aşağıdaki çemberden yapılır fakat sadece ismi farklıdır. Bunun ismi GOST dur.

FED-5-kullanimi-7-

GOST’u iso veya din’e çeviren tablo aşağıdaki gibidir.

FED-5-kullanimi-8-

Öncelikle iso-asa’yı ayarlayalım. Iso/Asa aldığımız filme göre değişmekte. Bu yüzden lütfen filminizin üstünde yazan iso değerine dikkat ediniz.

zenit-kullanimi-6-

FED 5 Fotoğraf Makinesi Enstantane Ayarlama

Fed 5 enstantane hızını bir nebze Zenit’e benzemektedir. Enstantane çarkını yukarıya çekip öyle ayarlıyoruz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta Fed 5 fotoğraf makinesinin enstantane hızını sadece makine kurulurken ayarlamanız. Yani öncelikle makineyi kurunuz ve daha sonra enstantane değeri istediğiniz değere getiriniz.

FED-5-kullanimi-9-

FED 5 Fotoğraf Makinesi Diyafram Ayarlama

Fed 5 fotoğraf makinesi diyafram ayarı çoğu analog fotoğraf makinesinde olduğu gibi lens üzerinden yapılmaktadır.

FED-5-kullanimi-10-

FED 5 Fotoğraf Makinesi Pozometresi Nasıl Çalışır?

Fed 5 fotoğraf makinesinin pozometresi Zenit ile benzer şekilde çalışmaktadır. Öncelikle fotoğraf makinesini fotoğrafını çekeceğiniz yere doğru tutuyorsunuz ve body’nin üst kısmında pozometre ekranında ibre bir değer gösterecektir. Bu değeri unutmayalım. Mesela aşağıda 7 göstermiş.

FED-5-kullanimi-11-

Aşağıdaki gördüğünüz boşlukta pozometre ekranında gördüğünüz sayıyı gösterecek şekilde çevireceksiniz. Daha sonra o sayı geldiği zaman size ortamdaki enstantane ve diyafram değerlerini gösterecektir. Bunu makinenin üzerinden ayarlayıp fotoğraf çekebilirsiniz.

FED-5-kullanimi-12-

FED 5 Fotoğraf Makinesi Netlemesi Nasıl Yapılır?

Fed 5 fotoğraf makinesini Fed 5 yapan çoğu fotoğraf çeken kişiye göre rangefinder olmasına rağmen netleme kolaylığıdır. Çoğu rangefinder fotoğraf makinesi netlemesi lensin üzerinden metre ayarını yaparsınız fakat Fed5 fotoğraf makinesinde bu şekilde değildir. Öncelikle vizörden baktığınız zaman çekeceğiniz yeri görürsünüz fakat ortada yuvarlak bir daire içinde “kaymış” bir görüntü görürsünüz bu görüntü  makinenin pozometresinin hemen yanında olan ufak delikten gelen görüntüdür. Netleme halkasını değiştirerek ortaki kaymış görüntü ile gerçek görüntüyü üst üste getirdiğiniz zaman netlemiş oluyorsunuz.

FED-5-kullanimi-13-

Rangefinder fotoğraf makinesi kullanırken dikkat etmemiz gereken iki unsur vardır. Bunlardan birisi öncelikle gördüğünüz görüntü ile çekeceğiniz görüntü arasında bir fark olacaktır. Sonuçta vizör ile fotoğrafın düştüğü yer arasında hem dikey hem de yatay fark vardır. Bu yüzden çekeceğiniz görüntüyü gördükten sonra body yi ona göre hareket ettirmelisiniz.

Fed 5 fotoğraf makinesi üzerinde kit lensi olarak 55 mm f/2.8 lens ile gelmektedir. Bu lense göre vizörde ayarlanmıştır. Farklı bir lens takacağınız zaman harici vizör takmanız gerekmektedir. Mesela 135 mm lens takarsanız Fed 5’e 135 mm gören vizör almalısınız yoksa siz vizörden 55 mm olarak görürsünüz fakat Fed 5 üzerindeki lensten dolayı 135 mm çeker. Sonra fotoğrafları banyo yaptırdıktan sonra şok olabilirsiniz. 🙂

FED 5 Fotoğraf Makinesi Zamanlayıcısı(Self timer) Nasıl Çalışır?

Fed 5 zamanlayıcısını (Self Timer) aktif etmek için ok yönünde çekmeniz yeterli.

FED-5-kullanimi-14-

FED 5 Fotoğraf Makinesi Filmini Nasıl Çıkartılır?

Fed 5 fotoğraf makinesinin filmini çıkarmak için öncelikle “1” ile gösterilen yere bastırmanız gerekmektedir. Deklanşörün hemen alt kısmındaki yere. Sonra “2” numara ile gösterilen film geri sarma kolu yardımı ile filmi geriye sarıyorsunuz. Bundan sonrası artık siz de 🙂

FED-5-kullanimi-15-

Filmi geri sararken bir anda kolaylaştığı zaman film dişlilerden çıkmıştır. Artık gönül rahatlığı ile arka kapağı açıp filminizi banyoya verebilirsiniz.

Bu güzel fotoğraf makinesinin (eski sahibi 😛 ) Sertaç getirmişti. Sertaç gerçekten film fotoğrafçılığı konusunda bilgili ve bu bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyan sayılı insanlardan birisi. Bana kalsa Sertaç’ı bana saklayıp isim falan vermezdim ama 🙂 Neyse.

Sertaç’a buradan ulaşabilirsiniz.

sertac-salman-0-

sertac-salman-1-

sertac-salman-2-

sertac-salman-3-

 

Daha bir çok fotoğraf makinesi tanıttım. Burada hepsi.

 

Bir de Yiğit arkadaşımız var. 🙂 O da Fed 5 kullanıyor. Eline sağlık onunda çok güzel fotoğrafları var.

yigit

Şunu da yazsan iyi olur veya şu bilgiyi yanlış biliyorsun demek için ulaşın bana :)

muhammedmulbay@gmail.com

Flickr hesabım için: Tıkla

Bir de diğer Analog Fotoğrafçılık yazılarımı okudunuz mu?

Son söz olarak da çektiğim fotoğrafları genellikle instagram profilimde paylaşıyorum. Lütfen buyrun:instagram

6 Comments

 • Emre Yazıcı dedi ki:

  Son fotoğraftaki netleme harika. Rangefinder le nasıl bu kadar iyi netleyebildin ? ( Ben bir türlü beceremiyorum da 😛 ) Ayrıca Fed 5 in netlemesinin daha kolay olduğunu söylemişsin, diğer rangefinder lardan farkı ne ?

 • Muhammed Mulbay dedi ki:

  Merhaba Emre, Çoğu rangefinder fotoğraf makinesinin lensinin üzerinde metre ayarı var ve çekeceğin nesneyi tahmini olarak kaç metrede ise ona göre ayarlayıp çekiyorsun. Fakat Fed 5 fotoğraf makinesinde bu böyle değil. Vizörden baktığın zaman tam ortada yuvarlak bir görüntü vardır. Bu görüntü makinenin Fed 5 yazısının yan kısmındaki delikten gelir. Lensin focus halkasını çevirerek burada görünün “kaymış” görüntüyü vizörün geri kalanı ile eşitlediğin zaman netlenmiş olur 🙂

 • Emre Yazıcı dedi ki:

  Süpermiş Fed5 mi alsam acaba ? 😛 . Teşekkürler.

 • Muhammed Mulbay dedi ki:

  Alırsan pişman olmayacağın bir fotoğraf makinesi 🙂 Ben teşekkür ederim

 • muhammet furkan dedi ki:

  bu fed 5 bendede var artık yeni bir hobim oldu (normalde fotoğrafçılıktan pek anlamazdım)

 • TESLA dedi ki:

  film sarma kolu takılı kaldı nasıl düzeltebilirim çok narin olduğu için zorlamıyorum