Skip to main content
portfolyo()

Beyaz Altın

By Mart 20th, 2024No Comments
  • Ne lületaşı fotoğrafı mı çekilecek? Ben çekerim yahu ne kadar zor olabilecek ki?

 

muhammed-mulbay

Konuşması ile lületaşı(Beyaz Altın) fotoğraflarını çekmeye gönüllü oldum, asa nedir, diyafram nedir, ürün fotoğrafçılığı nedir bilmeden. Hatta fotoğraf makinam da yoktu. Bu konuşma tabii ki de 2012 yılının başların da geçiyor. Biraz araştırma ile bir ‘kutu’ yapmaya karar verdim. Söz de fotoğraf çekimlerini için de yapacaktım. Fakat sonradan öğrendiğim kadarı ile sadece üst taraftan gelen ışık ile  yapılacak bir iş değilmiş.

 

 

Bir efsaneye göre lületaşının bulunmasın da ön ayak olan köstebek’e saygılarımla. Köstebek seni seviyoruz!

Dipnot: Sayfa da çok fotoğraf olduğu için bazen yavaş yüklenebilir. Lütfen sabırlı olunuz.

Köstebeğe Saygı
Rivayete göre lületaşını ilk bulan ve lületaşı yer altı yolunu gösteren köstebekmiş. Bir yaz günü Karatepe mevkiinden civar başka bir köye gitmekte olan bir delikanlı yorulunca, yere bağdaş kurup azığını çıkartmış, ne varsa yemeğe koyulmuş. İşte ne olmuşsa o zaman olmuş birden ayakucunda gözüne takılan bir delikten, önü sıra ite kaka bir beyaz taşı yuvarlayıp çıkaran bir köstebek görmüş. Köstebek delik önünde başlamış yuvarlak taşla oynamaya. Hikaye bu ya. Delikanlı dikkatini çeken bu yuvarlağa el atacak olunca köstebek hemen dar atmış kendini deliğe. Delikanlı yuvarlağı bir süre parmaklarının arasında dolaştırmış, sonra bıçağını çıkarıp başlamış bu sütbeyaz taşı yontmaya. Daha ilk bıçak sürmesinde kendi dünyasında şimdiye kadar duymadığı insanı ta içten yakan, deli divane eden bir ses: “Ah insanoğlu bana kıymasaydın ya!” diye bir feryat koparmaz mı…  Delikanlı şaşırıp elinden taşı atmış. Taş yere düşünce ayın ondördü gibi bir kız olmuş!… Sonra ufalanmış, yusyuvarlak, tostoparlak bir hale gelmiş. Delikanlının şaşkın bakışları arasında yuvarlana yuvarlana geldiği deliğe girip kaybolmuş. Delikanlı durur mu, başlamış deliği eşelemeye!… Ay batmış gün doğmuş, gün batmış ay doğmuş, ay batmış gün doğmuş… Delikanlıyı arayan köylüler, delikanlıyı 7 kat yerin altına giden dapdaracık bir kuyuda boğulmuş olarak bulmuşlar. Yalnız, derisi yüzülmüş kanlı parmakları sıkı sıkıya birkaç lületaşını tutuyormuş. (Kaynak)
Gene bir ‘kız’ uğruna bulunmuş gibi görünse de önemli olan bulunması.
Bu kadar bilgilendirmeden sonra fotoğraflara geçebiliriz. Bütün çekmiş olduğum fotoğrafları yayınlamayacağım. Sadece aralarından hoşuma gidenleri yayınlayacağım.

Pipo Fotoğrafları:

Neden pipo’da lületaşı tercih etmelisin?

lületaşı, fevkalade emici özelliğe sahip, yanmayan bir materyaldir. Piponun içinde tütünün yanması sonucu biriken suyu emdiği için kuru ve soğuk bir içim sağlar ki bu istenen bir şeydir.
Ağac pipolar gibi içtikten sonra dinlendirmek gerekmez. Neredeyse sürekli içilebilinir. Birazda tiryakilere göre veya fazla pipo sahibi olamayıp, sürekli pipo içmek  isteyenlere göre bir pipodur. Kısacası pipo içmek istiyorsanız kesinlikle lületaşı tercih edin.

lule-tasi-fotograflari-1- lule-tasi-fotograflari-11- lule-tasi-fotograflari-10- lule-tasi-fotograflari-9- lule-tasi-fotograflari-8- lule-tasi-fotograflari-7- lule-tasi-fotograflari-6- lule-tasi-fotograflari-4-

Biblolar, Bileklikler, Broşlar, Kolyeler, Küpeler, Magnetler ve Mektup Açacakları fotoğrafları ilerleyen günler de…