Skip to main content

Merhabalar,

Bu yazımda Hangi Model Zenit Almalıyım? yazımda bahsettiğim otomatik diyafram ve manuel diyaframın ne olduğundan bahsedeceğim. 

Bazı analog fotoğraf makinelerinde kullanmış olduğunuz lensleri başka analog fotoğraf makinesinde kullanırken diyafram özelliğinin çalışmadığını farkedersiniz. Bunun sebebi otomatik diyaframlı bir lensi manuel diyafram olan makineye taktığınızdan dolayıdır. Kafanızı daha fazla karıştırmadan direkt otomatik diyafram nedir? Manuel diyafram nedir? onlardan bahsedeyim.

Manuel Diyafram Ne Demektir?

Manuel diyaframlı lenslerde yapmış olduğunuz değişiklikler direkt olarak etkili olur ve vizörden bakarken farkı görebilirsiniz. Diyaframı değiştirdiğiniz zaman (deklanşöre basmadan) gelen ışık azalır veya artar.(Aynı şekilde net alan değişikliğini görebilirsiniz.)

Otomatik Diyafram Ne Demektir?

Otomatik diyaframlı lenslerde diyafram daha kolay netlemeniz için her zaman en açık konumdadır. Siz deklanşöre yarım bastığınız zaman body’de ki bir düzenek yardımı ile lensin ucundaki pim’e baskı uygular ve hangi diyaframı ayarladıysanız o aktif olur. Deklanşöre yarım basmadığınız zaman istediğiniz kadar diyaframı değiştirin farkı vizörden göremezsiniz.

Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi otomatik diyafram da diyaframı ne kadar değiştirirseniz değiştirin deklanşöre yarım basmadığınız müddetçe bir değişiklik olmaz. Diyaframın aktif olması için deklanşöre yarım basmanız gerekmektedir.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-0-

Otomatik diyafram nasıl Çalışır

Otomatik diyaframa sahip fotoğraf makinelerinde diyaframı aktif etmeniz için fotoğraf makinesinin deklanşörüne yarım basmanız gerekmektedir. Bu body’nin içinde ki bir mekanizmadan kaynaklanır.  Otomatik diyaframlı bir fotoğraf makinesinin çalışma mantığı aşağıdaki gibidir.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-2-

Aşağıda ki gif de de görebileceğiniz gibi diyaframımız F2 de. Fakat aktif olması için deklanşöre yarım basmamız gerekmektedir.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-1-

Hemen hemen bütün otomatik diyaframlı fotoğraf makinelerine takılan lenslerde bu şekilde pim vardır.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-3-

Otomatik Diyaframın avantajları:

  • Otomatik diyaframı olan fotoğraf makinelerinde diyafram her zaman en açık değerde olduğu için netlemek daha kolaydır.

Otomatik Diyaframın Dezavantajları:

  • Genellikle DSLR için bu lensleri bayonet yardımı ile kullanırken diyafram özelliği devre dışı kalıyor.

 

M42 Lensi DSLR de kullanma

Öncelikle benim aldığım bayonet çiplidir. Bu çipli bayonetin avantajı m42 lensi DSLR ye bağladığınız zaman netlerken size kolaylık sağlamaktadır. Netlediği zaman kullandığınız fotoğraf makinenizin model ve markasına göre ses veya ışık yanmaktadır.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-01

M42 manuel lensi bayonet yardımı ile DSLR fotoğraf makinesinde kullanmak istediğim zaman diyaframı kullanamıyorum. Bunun sebebi bayonetimin bu özelliği desteklememesi. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi DSLR bayonetini taktığım zaman diyafram pim’ine hiçbir şekilde baskı yapılmamakta. Bu yüzden de manuel lensimiz de diyaframımız çalışmamaktadır.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-2-

M42 lensinizi DSLR fotoğraf makinesinde diyaframı çalışır bir şekilde kullanmak çok basit. Ya ona uygun bir bayonet alacaksınız veya benim yaptığım gibi ufak bir işle yapacaksınız.

Otomatik Diyaframı Manuel Diyaframa Çevirme

Öncelikle m42 lensinizin arka kısmındaki bulunan vidaları çıkartıyoruz.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-3-

Vidaları çıkardıktan sonra üstteki görselde sağ tarafta ok ile gösterilen yere parmağımız ile bastığımız zaman lensimizin diyaframı aktif oluyor.

Bunun için pim’i çıkartıyoruz ve elektrik bandından ufak bir parça kesip pime yapıştırıyoruz. Pim’i çıkardığımız yere takıyoruz. Artık dışarıya pimin çıkmaması gerekmektedir.

otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-4-

Bu kadar. Artık otomatik lensinizi manuel lense çevirdiniz.

Dikkat etmeniz unsur lensin arka kısmın kapatırken pimi lensin diyafram koluna denk getirmeniz.otomatik-manuel-diyafram-m42-canon-bayonet-5-

Artık otomatik lensinizi rahatlık ile DSLR fotoğraf makineniz de kullanabilirsiniz. Ekstra olarak otomatik diyaframı olan fotoğraf makinelerinde de kullanabilirsiniz.

Şunu da yazsan iyi olur veya şu bilgiyi yanlış biliyorsun demek için ulaşın bana :)

muhammedmulbay@gmail.com

Bir de diğer Analog Fotoğrafçılık yazılarımı okudunuz mu?

Son söz olarak da çektiğim fotoğrafları genellikle instagram profilimde paylaşıyorum. Lütfen buyrun:instagram

 Flickr hesabım için: Tıkla

//Düzeltme yapılacak ve Eklenecekler:

  • Diyafram önizleme butonu (Minolta MD 135mm f:2,8 lens)
  • Body üzerinde diyafram önizlemesi (Canon AE-1)
mym